

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 2.794 mm |
| Length | 5.9944 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 20 MHz |
| Current Rating | 1.9 A |
| DC Resistance (DCR) | 84.5 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.9 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1.9 A |
| Saturation Current | 1.9 A |
| Max Saturation Current | 1.9 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.9 A |
| Max Length | 6.2 mm |
| Max Width | 6.2 mm |
| Min Length | 5.8 mm |
| Min Width | 5.8 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 8282
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.11200 | $1.12000 |
| 50 | $0.10169 | $5.08450 |
| 100 | $0.09233 | $9.23300 |
| 500 | $0.08259 | $41.29500 |
| 1000 | $0.07387 | $73.87000 |
| 3000 | $0.06967 | $209.01000 |
| 5000 | $0.06571 | $328.55000 |
| 10000 | $0.06198 | $619.80000 |
